Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




pl. Muzealny, Wrocław
stap: To może być też wykop pod jakąś rurę itp.
Chrzanów
Agnieszka Węgiel: Witam, błąd ulicy. Właściwy adres Chrzanów ul. Dobczycka 6
Budynek nr 4 (dawny), ul. Sienkiewicza Henryka, Dzierżoniów
Krzysztof Bach: Prawdopodobnie jakby się zachował do naszych czasów nosił by nr 5, ponieważ 4 ma po przeciwnej stronie dawny hotel Polonia.
Klub policyjny Śnieżka, pl. Muzealny, Wrocław
Virzzz: Urządzenia do pomiaru czasu noszone na wszelakich kończynach to chyba też oni....
pl. Narutowicza Gabriela, Leśnica
kitapczy: Widok na zachodnią pierzeję rynku z ul. Kościelnej. Po lewej widoczny hotel Fiebaga, po prawej Restaurant zur Reichshalle.
pl. Narutowicza Gabriela, Leśnica
kitapczy: Nieistniejąca współcześnie dawna zabudowa pierzei południowej z narożnikiem południowo-wschodnim.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Alistair
Alistair
kitapczy
TW40
Hellrid
Hellrid
TW40
pavelo
TW40
kitapczy
TW40
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Sendu
Sendu
Mmaciek
Mmaciek
Sendu
Wolwro

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Fabryka Carla Francisci
Autor: Janosik°, Data dodania: 2014-08-27 17:56:25, Aktualizacja: 2014-08-27 18:54:58, Odsłon: 4637

Informacja historyczna o fabryce Carla Francisci.

Świdnica (Schweidnitz)

 

Carl Francisci (1874 - przed 1910)

 -     Mehlhorn & Weßenberg (przed 1910 - ca. 1924)

 -     Moritz Weißenberg (ca. 1924 - ca. 1940)

 -     Carl Wilhelm KG (ca. 1940 - ?)

 

Notatka historyczna

Fabryka pieców i wyrobów glinianych, założona w 1874 roku przez Carla Francisci, przejęta przed 1910 rokiem przez Mehlhorna i Weißenberga. Ok. 1924 roku prowadzona samodzielnie przez Moritza Weißenberga, a następnie przeszła w posiadanie spółki komandytowej Carl Wilhelm, KG od ok. 1940 roku.

 

Produkcja: kafle piecowe, kominki, piece, wyroby ognioodporne.

 

 

 

J. Hannig w roku 1866 założył przy ul. Westerplatte Fabrykę Pieców i Cegieł Ogniotrwałych. Jej właścicielem w 1873 r. został Karl Francisci. W 1886 r. powiększono ją po przejęciu fabryki szamotu (wypalano w niej glinę ogniotrwałą, którą następnie mielono i stosowano jako dodatek przy produkcji ceramicznych materiałów ogniotrwałych). Na początku lat 90. XIX w. w fabryce wytwarzano piece z majoliki, wanny kąpielowe i płytki ceramiczne. W 1904 r. nowymi właścicielami zakładu zostali Mehlhorn i Moritz Weissenberg. W tym okresie fabryka zatrudniała ok. 120 pracowników, a połowie lat 20 XX w. ok 200 osób. Do produkcji cegieł szamotowych wykorzystywano glinę wydobywaną w pobliżu podświdnickiej wsi Miłochów oraz magnezyt z zagranicy. W latach 30. XX w. zakład przeszedł w ręce Carla Wilhelma.

Po II wojnie światowej funkcjonowały tu Dolnośląskie Zakłady Magnezytowe. Pomiędzy opisaną wcześniej fabryką i rzeką Bystrzycą (w tym miejscu mieści się obecnie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta) od 1867 r. działała Fabryka Maszyn i Odlewnia Żeliwa (Maschinenfabrik und Eisengießerei) J. G. Geislera. Zakład posiadał skład sprzętu rolniczego oraz części zamiennych. Istniał jeszcze w połowie lat 20. minionego stulecia.

 


/ / / / / 51 /
Krzysztof63 | 2014-09-13 14:51:02
W ostatnim akapicie znajduje się błąd. Na miejscu fabryki Maschinenfabrik und Eisengießerei) J. G. Geislera nie znajduje się schronisko, a niedawno wybudowana Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia. PRzez wiele lat znajdował się tam kort tenisowy i niewielki park, a jeszcze wcześniej urzadzenia lekkoatletyczne, m.in. skocznia w dal. Schroniso Brata Alberta mieści się w jednym z budynków socjalnych strefy wejściowej do Magnezytów, między portiernią a stołówką.